דרשה לבר מצווה

איך כותבים דרשה מפילה לבר מצווה?

הרבה ילדים, סליחה, נערים בוגרים מתקשים לכתוב דרשה מוצלחת ואיכותית ליום הגדול. אם גם אתם חוגגים בקרוב בר מצווה, קבלו כמה עצות שישדרגו לכם את הדרשה.

 

אירוע בר המצווה הוא אחד האירועים המרגשים בחייו של כל מתבגר. ביום הזה הופך הילד לנער צעיר, ומקבל עליו את עול המצוות. במסורת היהודית נהוג לחגוג את ההגעה לגיל מצוות בטקס מרשים, שבמרכזו- הדרשה של נער בר המצווה. אולם הרבה מאוד נערים מוצאים את עצמם בלי המילים המדוייקות שיוכלו לרגש, לסקרן, להלהיב ולהצחיק את קהל המוזמנים. מרגישים מיואשים ומתוסכלים משום שהמילים לא זורמות מספיק? המשיכו לקרוא.

 

יש מספר כללים עליהם צריך לשמור כאשר כותבים דרשה מקורית ומיוחדת לטקס בר המצווה. הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא להעניק את מנת הכבוד הנדרשת לאורחים המכובדים שהגיעו. ברוב טקסי בר המצווה, לצד החברים מן הכיתה של הנער המתבגר, מוזמנים, מן הסתם, גם הסבא והסבתא, ואורחים מבוגרים נוספים. כבדו אותם. העניקו להם את תשומת הלב המגיעה להם. במהלך הכתיבה של דרשה לבר מצווה, התייחסו אליהם ביראה ובכבוד, כי זוהי בדיוק המהות של הטקסט הזה: להראות, שאתם נערים בוגרים ומחונכים.

 

הכלל השני הוא להבין מהו הרכב הקהל ולקחת נתון זה בחשבון בזמן כתיבת הדרשה. ככל שהקהל יהיה מצומצם יותר, הרי שהדרשה יכולה לכלול ציון של אירועים משותפים לחוג המצומצם שהגיע כדי לחגוג את השמחה. אולם, במקרה שבו הקהל הוא קהל גדול ומגוון – רצוי יהיה לעדכן את הדרשה בהתאם, ולהפוך אותה לכללית יותר ומקורית פחות.

 

הכלל השלישי הוא להתחשב היטב בתנאים הסביבתיים של מקום האירוע. אין אירוע באולם עם ציוד הגברה איכותי ומקצועי דומה לאירוע בגן שבו נדרש בר המצווה להרים את הקול. אורך הדרשה צריך גם הוא להיגזר מן התנאים הלוגיסטיים הללו.

 

הכלל הרביעי, ואולי החשוב ביותר, הוא לזכור שהדרשה מעניינת מאוד אתכם, ובודאי גם את אמא ואבא, אך לא בהכרח במידה שווה את כלל האורחים. היו מודעים לכך. שלבו הומור ובדיחות כדי לחזק את הקשר עם הקהל ולגרום לו ליתר הקשבה. היפכו את הקהל לשותף בטקס וכבדו את הזמן שלו, כפי שהוא כיבד את המאורע שלכם.

 

לסיכום, דרשה איכותית לאירוע בר מצווה צריכה להיות מכבדת, באורך מתאים, להתאים לתנאים הסביבתיים וכן להיות מעניינת ומצחיקה, על מנת לסחוף את הקהל שהגיע במיוחד עבורכם. וחוץ מזה, אולי שתי מילים אחרונות: מזל טוב!

Share this post

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: