חיסכון באנרגיה בעזרת בידוד – בידוד תרמי

איטום קירות מבנים

האקלים במדינתנו הקטנה הוא ברובו חם ומהביל במהלך חודשי השנה, ובמיוחד בחודשי הקיץ. יחד עם זאת, בחודשי החורף ישנם אזורים בארץ בהם שורר קור קיצוני, כך שלעיתים הטמפרטורה מגיעה אל מתחת לאפס. הדרך להתגונן מפני טמפרטורות גבוהות או נמוכות כאשר נמצאים מחוץ לבית, הינה באמצעות לבישת ביגוד מתאים בכדי לבודד את הגוף מהחום / קור השורר בחוץ.

כדי להתגונן מטמפרטורות קיצוניות במהלך השהייה במבנה סגור, כמו בבית הפרטי לדוגמה, יש לוודא כי קיים בידוד תרמי במעטפת המבנה – זאת כדי שהטמפרטורה השוררת בחללים הפנימיים בבית תהיה נוחה ונעימה.

מהו בידוד תרמי?

בידוד תרמי הינו מושג נפוץ בתחום הבנייה, והינו צורך מהותי בכל מבנה שמוקם בכל אזור בארץ. המונח בידוד תרמי מתאר את השיטה באמצעותה ניתן למזער את מעבר החום בין שני עצמים, כאשר בכל עצם קיימת טמפרטורה שונה ומנוגדת לעצם המקביל אליה.

לדוגמה קירות חיצוניים של מבנה בתקופת הקיץ קולטים חום בטמפרטורות גבוהות במיוחד, ומנגד הקירות הפנימיים של המבנה בעלי טמפרטורה נמוכה יותר כיוון שהם אינם חשופים ישירות למקור החום. לכן כדי למנוע מהחום הרב לחדור דרך הקירות הפנימיים של המבנה, יש ליישם בידוד תרמי בין הקירות – וכך למנוע מעבר של חום מבחוץ אל הפנים. קראו בהרחבה על איטום קירות!

החשיבות של בידוד תרמי במבנים

החשיבות של בידוד תרמי נעוצה בעיקר בתחושת הנוחות שהדיירים במבנה ירגישו במהלך שהותם בו. אין ספק כי תחושה נעימה ונוחה במהלך השהות בבית משפיעה רבות על מצב הרוח, התפקוד היומיומי וגם על איכות השינה בלילה. טמפרטורה נעימה בתוך מבנה חשובה גם כאשר מדובר על מבנים תעשייתיים, כיוון שהתפקוד היעיל של העובדים במהלך יום עבודתם תלוי גם בהרגשת הנינוחות שהם חשים כשהטמפרטורה במבנה נעימה.

נוסף על החשיבות של הרגשת הנוחות גופנית ורוחנית עבור השוהים במבנה, ישנה חשיבות נוספת ולא פחות חשובה הנוגעת לחיסכון במשאבי אנרגיה.

כיצד בידוד תרמי מסייע לחיסכון באנרגיה?

כאשר הבידוד של המבנה איכותי ויעיל, כך מתמעט הצורך בהפעלה ממושכת של מכשירי חשמל לצורך חימום או קירור של החללים הפנימיים הקיימים במבנה, וכתוצאה מכך בחיסכון גדול של אנרגיה. כדי להרגיש טמפרטורה נוחה בתוך מבנה באזור השפלה, הידוע כאזור חם ולח יותר, בתקופת הקיץ – יש לדאוג כי מכשיר הקירור במבנה יצנן את החללים לטמפרטורה של 25 מעלות.

במידה והמבנה אינו מאופיין במרכיבי בידוד תרמי באיכות טובה, זרימת הקור מהמכשיר החשמלי שמפיק אנרגיה יעבור דרך המעטפת החיצונית של המבנה, וכך יושקעו משאבים גדולים יותר כדי לשמור על טמפרטורה נעימה בתוך החלל. לכן ככל שהבידוד התרמי במעטפת המבנה יהיה איכותי יותר, כך בהתאם יחסכו משאבי אנרגיה גדולים יותר.

חומרי בידוד מומלצים

כדי להבטיח בידוד תרמי באיכות גבוהה, חשוב להשתמש בחומרי בידוד מתאימים. ניתן לומר כי חומרי הבידוד נחלקים לשני סוגים עיקריים – חומרים פולימריים וחומרים על בסיס צמנט. חומרים אלו מאפשרים להוסיף שכבת בידוד תרמי למעטפת החיצונית הקיימת של מבנה, כאשר החומרים הפולימריים מתאימים לרמת בידוד גבוהה יותר לעומת החומרים הצמנטיים.

> מידע מקצועי ופרטים נוספים ניתן לקבל באתר https://bitumany.co.il!

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
עיצוב פנים של בתים פרטיים
החלק הפנימי של הבית הוא החלק החשוב ביותר בבית. זה המקום אליו אנשים הולכים להירגע, להתרועע וליהנות...
קרא עוד »
אוג 11, 2022
תפילת רבינו תם
אחת התפילות הכי חשובות עבור אנשים, בין אם מדובר בבעלי מקצוע בתחומים שונים ובין אם מדובר באנשים פרטיים...
קרא עוד »
אוג 20, 2019
ריבים בין אחים: 7 עצות למניעת ריבים
סיטואציה מוכרת בכל בית בישראל היא ריבים בין אחים. כהורים, אתם בוודאי תוהים לעצמכם כיצד ניתן למנוע את...
קרא עוד »
מאי 31, 2020