איך מתמודדים עם קשיים חברתיים אצל ילדים?

קשיים חברתיים יכולים להוות סיבה לדאגה להורים. ילדים עם קשיים חברתיים עשויים להתקשות ביצירת חברים והבנה כיצד להתנהג במצבים חברתיים. קשיים חברתיים אצל ילדים הם נושא שכיח. הם יכולים להיגרם מסיבות שונות, כגון חרדה חברתית, ביישנות או כישורים חברתיים לקויים.

מה זה קשיים חברתיים אצל ילדים? 

ילדים עם קשיים חברתיים מתויגים לעתים קרובות כבעלי בעיות נפשיות, מה שעלול להוביל לכך שיתייחסו אליהם כקבוצה שונה לגמרי מאשר ילדים שיש להם סוגים אחרים של בעיות התנהגותיות. עם זאת, יש להתייחס לילדים אלו בדיוק כמו כל ילד אחר ולא כאילו הם חולי נפש או חריגים.

ילדים עם קשיים חברתיים מתקשים לרוב בבית הספר ובבית. לעתים קרובות מתגרים בהם כי הם אינם יודעים כיצד לקיים אינטראקציה עם בני גילם. הקושי העיקרי איתם מתמודדים ילדים עם קשיים חברתיים הוא שהם פשוט לא יודעים איך לתקשר עם בני גילם. זה יכול לגרום להם להיות מבודדים, מה שעלול להוביל לבעיות נוספות כמו דיכאון או חרדה.

אז מה עושים כשהילד מתקשה? 

כיום יש טיפולים שונים הקיימים ומה כרוכים בהם. טיפולים אלו כוללים בין היתר טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול במשחק וטיפול הורים-ילדים.

ישנן מספר דרכים לעזור לילדים לפתח מיומנויות חברתיות, כולל ללמד אותם כיצד לזהות את רגשותיהם, לזהות ולהבין את רגשותיהם של אחרים וללמד אותם כיצד לווסת את הרגשות שלהם, קראו בנושא באתר גלגל הצלחה.

חלק מהדרכים הללו כוללות:

– עידוד ילדך ליזום שיחות עם אנשים שהם מכירים ואכפת להם מהם

– ללמד אותם איך לקרוא שפת גוף

– ללמד אותם איך ליצור קשר עין

גם שימוש במטפלים מאפשר לילדים לרכוש מיומנויות חברתיות בצורה יעילה יותר. פסיכולוג או מטפל משפחתי מסוגל לזהות את מצב הרוח של התלמיד ולהתאים את מערכי השיעור שלו בהתאם.

לסיכום – אין פתרון אחד שמתאים לכולם לבעיה זו. עם זאת, יש כמה דרכים בהן תוכל לעזור לילדך ללמוד את המיומנויות החברתיות הדרושות לאינטראקציה עם אנשים אחרים וליצור איתם קשרים.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מערכות מיגון
ישראל נמצאת באזור ביטחוני לא פשוט. מהצפון ועד הדרום רוצים אויבנו לפגוע באזרחי המדינה ופעילות של ירי...
קרא עוד »
ינו 08, 2019
לה קט לחתול שמח
אתם בוודאי אוהבים את החתול שלכם, מאוד אוהבים אותו- ולכן אתם רוצים לתת לו את המזון הטוב ביותר עבורו....
קרא עוד »
אוג 06, 2019
ספסלים לכניסה לבית – מה צריך לדעת לפני שבוחרים ספסלים לבית?
לפני שעוזבים וברגע שנכנסים, הדבר הראשון שאתם פוגשים בבית זאת הכניסה ואתם רוצים שהיא תהיה מזמינה,...
קרא עוד »
ספט 01, 2021