כדאי להכיר: 5 מנהגים מסורתיים ייחודיים

מנהגים מסורתיים ייחודיים

לא כולנו מחוברים לעולם הרוח ולא כל אדם מחובר באופן טבעי עם זיקה חזקה אל הדת שלו וזה כמובן בסדר גמור. עם זאת, זה בהחלט נחמד לקיים מדי פעם מנהגים ומסורות המשאירים אותנו מחוברים אל השורשים שלנו ואל ההיסטוריה של אבות אבותינו. ישנם מנהגים שבהחלט אפשר לקיים גם אם אתם בבסיסכם לא אנשים מאמינים או מסורתיים, ואחרים שפשוט שווה להכיר, גם אם בסופו של יום אתם לא רואים עצמכם מקיימים אותם על בסיס קבוע או באופן חד פעמי. הנה חמישה מנהגים ומסורות ייחודיים שכדאי להכיר.

מזוזה

תוכלו לראות את המזוזה על משקופי הבתים של כל יהודי כמעט וזה בהחלט לא תואם לעובדה שרבים לא ממש  מבינים במה מדובר. ובכן, לאחר רכישה של מזוזה ממקור מוסמך, תצאו עם בית מזוזה מהודר ובתוכו קלף עור ועליו כתובים פסוקים שונים מהתורה. על המזוזה כתובות האותיות "שדי" שהן ראשי תיבות של שומר דלתות ישראל, הקדוש ברוך הוא. המזוזה היא מסורת עתיקת יומין וסגולה להגנה מפני עין הרע ושמירה על הבית.

חלקה

בעולם היהודי המסורתי, נהוג שלא לספר בנים זכרים עד הגיעם לגיל שלוש. המנהג הזה דומה להלכה הגורסת שאין לאכול פירות של עץ בשלוש השנים הראשונות לנטיעתו. בגיל שלוש הורי הילד יכולים להתחיל ללמד אותו תורה ולכן ניתן לספר את שיערו.

חינה

טקס החינה הוא טקס יהודי מסורתי שהתפתח בארצות ערב, בו החתן והכלה חוגגים בטרם החתונה עם חלוקת מתנות וכמובן עם החינה שתעטר את ידי האורחים, שהיא סגולה לשפע, ברכה והצלחה בזוגיות.

שפיכת מים בשבועות

בחג השבועות משולים המים לתורה, ולכן שפיכה והשפרצה של מים בפומבי משולה להפצה של התורה. בשנים האחרונות נראה כי המנהג הזה דועך מטעמים שונים כמו חיסכון במים ונזקים פוטנציאליים.

כוס לאליהו הנביא

בחג הפסח, נהוג להשאיר כוס אחת לאליהו הנביא שמגיע באמצע הלילה אל בתי היהודים כדי לשתות אותה. כמובן שברור לכל שהוא לא באמת מגיע וזה מנהג שנוטים לספר עליו לטובת הילדים בעיקר.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
רעיונות להרצאות מעניינות
מטרת הקורס היא לספק לך מגוון רחב של הרצאות שיעזרו לך להבין את העולם סביבך. למעשה בני הגיל השלישי כבר...
קרא עוד »
ינו 26, 2023
מה עדיף חברת ניקיון מקצועית או מנקה פרטית?
ניקיון, בעיקר בזמנים כמו אלו בה הקורונה השתלטה על חיינו, נעשתה הכרחית יותר ויותר. כל בית עסק, בניין...
קרא עוד »
יול 19, 2020
מה לומדים במסגרת שיעורי אגרוף להגנה עצמית?
שיעורי אגרוף הם ספורט פופולרי מאוד בעולם. זה קיים כבר מאות שנים וזה היה אחד מענפי הספורט האהובים על...
קרא עוד »
יול 17, 2022