באילו מקרים פוסלים צוואה

באילו מקרים פוסלים צוואה

לא פעם מוגשת לבית המשפט התנגדות לצו קיום צוואה על מנת לפסול את הצוואות באופן מלא או חלקי. יש לציין שפסילת צוואה אפשרית תחת תנאים מסוימים הקבועים בחוק. כמו כן כחלק מהגשת ההתנגדות, מוטלת על המתנגד לצוואה חובת ההוכחה לכך שהסיבה בגינה הוא מתנגד לקיום הצוואה ממשית. לפניכם המקרים הנפוצים בגינם מתקבלות פסילות צוואה.

אי כשירות לעריכת צוואה

כאשר ניתן להוכיח שהמוריש לא היה כשר לעריכת הצוואה, ניתן לפסול אותה. למעשה, מדובר בחלק ניכר מהבקשות לפסילת צוואה המוגשות. הדרך לבחינת כשירותו של המוריש בעת עריכת הצוואה עוברת בכמה גורמים כאשר כאמור, חובת ההוכחה הינה על המתנגד לצוואה. לרוב, פסילה כזו תתקבל במידה ויש לתובע חוות דעת רפואית ממשית התומכת בו המעידה שהתובע לא היה במצב בריאותי מתאים וככל הנראה לא היה מודע שהוא עורך צוואה, המוריש לא היה מודע באותה עת להיקף רכושו וגם לא הכיר באותו זמן את היורשים ושלא הבין את התוצאות של עריכת הצוואה והשלכותיה. יש לציין שיש להביא חוות דעת רפואית התקפה לתקופת עריכת הצוואה במדויק כאשר גם במידה ולפני ואחרי עריכת הצוואה לא היה במצב כשיר, במידה והיה כשיר בעת עריכת הצוואה היא תאושר.

יורש המעורב בצוואה

על פי חוק, אדם אשר נחשב לאחד היורשים מהצוואה לא יכול להיות עד לצוואה וכמובן אסור שיעזור בעריכתה. כמו כן אסור גם שיהיה בן הזוג של אחד מהיורשים הישירים. כמו כן גם לבני זוג אסור להפעיל לחצים האחד על השנייה בעת כתיבת הצוואה וזה יכול להוביל לפסילתה. צוואה צריכה לעבור מהמוריש ישירות אל עורך הדין וללא גורמים מתווכים. כמו כן מקובל גם לערוך צוואה באמצעות לפחות שני עדים שאינם זוכים לחלק מהירושה.

צוואה שנחתמה תחת לחץ

במידה ומצליחים להוכיח שהמוריש ערך וחתם על הצוואה לאחר שהופעל עליו לחץ מגורמים שונים או שהדבר נעשה בתחבולה, תבוטל הצוואה. מקרים בהם נפסלת צוואה בגין תנאי זה יכולים להתקיים גם כאשר הוכח שאדם הצליח בדרכי תחבולה לבודד את המוריש מסביבתו והפך אותו לתלוי בו.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מה זה אזוספרמיה?
אזוספרמיה הוא מצב שבו גבר אינו מייצר זרע בגלל בעיה כלשהי באשכים. הגורמים לאזוספרמיה רבים ומשתנים...
קרא עוד »
פבר 22, 2023
המאכלים שכל הילדים אוהבים
זה לא תמיד פשוט לדאוג לילדים לאוכל לכל השבוע, ולו כי הילדים מבקשים מאכלים שונים מידי יום, ועם זאת, תמיד...
קרא עוד »
נוב 26, 2019
השכרת רכב בתל אביב – מה כדאי לדעת לפני שמשכירים 
תל אביב, עיר תוססת על חוף הים התיכון, מציעה שפע של חוויות ואטרקציות. לא חייבים להיות הבעלים של רכב...
קרא עוד »
ספט 22, 2023