האם אפשר לחתום על הסכם ממון על פנסיה?

מה זה הסכם ממון? הסכמי ממון ממלאים תפקיד מכריע בהתוויית חלוקת הנכסים בין בני זוג במקרה המצער של גירושין. לעתים קרובות, ההנחה היא כי הסכמים כאלה כוללים נכסים מוחשיים כמו נדלן, חשבונות בנק וכלי רכב. עם זאת, היקף הסכמי הממון משתרע מעבר לנכסים פיזיים אלה. הם יכולים לכלול גם זכויות בקרנות פנסיה, קרנות פנסיה, ביטוח חיים ועוד. נתאר כעת את הרקע של הסכמים פיננסיים, נחקור את תוכנם ונדגיש את החשיבות של הסכם ממון על פנסיה, להבטחת עתיד פיננסי יציב.

רקע להסכמי ממון

הסכמי ממון, הם חוזים משפטיים הנחתמו על ידי זוגות לפני או במהלך נישואיהם כדי לקבוע כיצד יחולקו נכסיהם אם יחליטו להתגרש. המטרה העיקרית של הסכמים אלה היא להביא בהירות והגנה לאינטרסים הפיננסיים של כל שותף. הם חשובים במיוחד כאשר אחד מבני הזוג או שניהם מחזיקים בנכסים משמעותיים או כאשר קיים הבדל משמעותי במצבם הכלכלי.

באופן מסורתי, הסכמי ממון נקשרו עם עשירים ומפורסמים, אך הם הופכים נפוצים יותר בקרב זוגות מכל תחומי החיים. ככל שאנשים מתחתנים בשלב מאוחר יותר בחייהם וצוברים נכסים אישיים לפני הנישואין, הצורך לשמור על נכסים אלה הופך ברור יותר. הסכמים אלו משמשים גם כאמצעי מעשי למניעת מאבקים משפטיים ממושכים במקרה של גירושין, ובכך מפחיתים מתח נפשי ונטל כלכלי על שני הצדדים.

תוכן הסכמי ממון ותפקיד הפנסיה

  • הסכמי ממון הם מסמכים מקיפים המקיפים היבטים שונים של החיים הפיננסיים של בני הזוג. הם כוללים בדרך כלל הוראות הקשורות ל:
  • חלוקת רכוש: מדובר בקביעה כיצד יחולקו נכסים מוחשיים כמו נדל"ן, כלי רכב ותכולת משק בית במקרה של גירושין.
  • חלוקת חובות: ההסכם מתייחס לאופן שבו יחולקו חובות קיימים, כגון משכנתאות, הלוואות או חובות כרטיסי אשראי, בין בני הזוג.
  • מזונות בין בני זוג: הוא מפרט האם מזונות או מזונות יינתנו לבני זוג במקרה של גירושין ואת תנאי המזונות הללו.
  • הגנה על ירושה ונכסים: ההסכם עשוי לכלול הוראות להגנה על ירושה אישית, אינטרסים עסקיים ונכסים אישיים אחרים.
  • משמורת ילדים ומזונות (אם רלוונטי): הסכמי ממון אינם יכולים להתייחס ישירות למשמורת ילדים, אך הם עשויים לכלול הוראות הקשורות למזונות ילדים, המבטיחים יציבות כלכלית לילדים.

חשיבות הכללת הפנסיה בהסכמי ממון

היבט אחד שלעתים קרובות מתעלמים ממנו בהסכמי ממון הוא הכללת פנסיה. הסכם ממון על פנסיה זה חלק קריטי בביטחון הכלכלי ארוך הטווח של הפרט, ולהכללתה בהסכם יכולות להיות השלכות משמעותיות על שני הצדדים. אנשים רבים ממעיטים בערך הפנסיה שלהם עד שמתקרב גיל הפרישה, אך התייחסות אליהם בהסכם ממון יכולה לחסוך זמן רב, מתח ומחלוקות פוטנציאליות בעתיד.

הסכם ממון על פנסיה נועד להגדיר כיצד יחולקו קרנות הפנסיה הצבורות והטבות הפרישה אם בני הזוג יחליטו להיפרד. זה כולל תוכניות פנסיה בחסות המעסיק, חשבונות פרישה אישיים וקרנות פנסיה אחרות. על ידי התייחסות לפנסיה בהסכם, שני בני הזוג יכולים להבטיח את עתידם הכלכלי ולשמור על עצמאות כלכלית גם לאחר הגירושין.

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
טיול מאורגן ליפן – אתם יודעים מה אתם מפסידים?
כאשר אנחנו נוסעים לחו"ל אנחנו לא רוצים רק לראות נופים מיוחדים או לבקר במקומות חדשים ומעניינים אלא...
קרא עוד »
דצמ 13, 2018
עורך דין ביטוח לאומי
ביטוח לאומי הוא מערכת המסייעת לאנשים לשלם את הוצאות הפרישה והמחיה שלהם. היא מנוהלת על ידי ממשלת ישראל...
קרא עוד »
ינו 30, 2023
רעיונות לעיצוב חדר הילדים
חדרי הילדים אמורים להיות חדרים עליזים עם אלמנטים וקישוטים מעולם הילד. הבעיה היא שהילדים אוהבים...
קרא עוד »
אפר 08, 2019