פסח 2019: סדר ליל הסדר

ליל הסדר

חג הפסח הוא החג החשוב ביותר עבור העם היהודי, בעוד שחג זה הנמשך כמה ימים (ערב החג ויום החג, כמו גם ימי חול המועד וחג שני) כולל מקבץ הלכות, מנהגים ודינים. אחד הנושאים העיקריים של חג הפסח, נוגע לישיבה סביב שולחן ערוך תוך קיום מצוות החג וביצוע מגוון מנהגים ומצוות תורה.

חג זה לו כולנו מצפים, מקנה הזדמנות נפלאה לשבת סביב שולחן מלא כל טוב עם בני משפחה ואנשים קרובים, בעוד שהכנת שולחן החג הידוע כ"שולחן ליל הסדר", קיום מצוות ושאר מנהגים – מחברים את כולנו יחדיו והופכים את ערב החג ויום החג לימים כיפיים ומיוחדים. לכן חשוב לדעת מהו הסדר של ליל הסדר.

הכנת שולחן ליל הסדר

בראשית יש לדאוג כי השולחן יכיל קערת סדר גדולה בה יונחו כלל המאכלים שאוכלים בחג כמו מצות אשר נועדו להזכיר את החיפזון בה יצאו בני ישראל את מצרים, תוך הנחת 3 מצות בקערת הסדר.

עוד ישנה בקערת הסדר חתיכת בשר שנועדה להזכיר את הקרבן שהקריבו בני ישראל לה' לאחר יציאת מצרים. בקערה מניחים כרפס והוא ירק שנאכל לפני קריאת ההגדה, כמו גם חרוסת והיא תערובת אגוזים ופירות שנודעה להזכיר טיט – חומר בנייה באמצעותו בנו בני ישראל מבנים עבור המצרים. בקערת הסדר מניחים גם ביצה קשה, זכר לקושי של בני ישראל בזמן שהיו עבדים במצרים.

על השולחן מניחים 4 כוסות יין שהן חלק מסימני הסדר, כאשר מצוינים בהגדת החג סימני הסדר ביניהם "קדש" שמורה על שתיית כוס הקידוש, ושתיית הכוס הראשונה מארבעת הכוסות ששתו החכמים בליל הסדר.

ליל הסדר

קריאת ההגדה

אחד המנהגים החשובים ביותר בליל הסדר, כמו גם הסיבה בה כל המשפחה מתכנסת סביב שולחן החג, היא קריאת ההגדה. בתוך ספרי פסח וכמובן בהגדה: מסופר על סיפור יציאתם של בני ישראל ממצרים, תוך תיאור הסבל והתלאות שעבר העם היהודי עד הובלתו על ידי משה החוצה מארץ מצרים ומעבדות לחירות.

את ההגדה מתחילים לקרוא עם הכוס הראשונה המלווה בקידוש ("קדש" באגדה כפי שהזכרנו) בעוד שבסדר  קוראים 3 ברכות תוך שתיית הכוס הראשונה ואמירת ברכת "שהחיינו". לאחר מכן נאמר "רחץ" וזאת תוך נטילת ידיים לפני אכילת הכרפס. עוד בזמן קריאת ההגדה עוברים אל אמירת "יחץ" תוך בציעת המצה האמצעית מבין 3 המצות שבקערת החג, כאשר מחצית המצה משמשת לאפיקומן. את האפיקומן מחביאים במהלך ערב החג כדי שילדי המשפחה יוכלו לחפש אותו במהלך החג.

לאחר שלב זה מוזגים את הכוס השנייה ושרים את השיר "מה נשתנה?". שיר זה עוסק ב 5 שאלות המספרות על ההבדל בין ליל הסדר לכל ערב שבת אחר.

כעת מגיע שלב "מגיד" באגדה, שלב בו מספרים את סיפור יציאת מצריים לכל המשפחה ומדגישים עד כמה חירות היא דבר חשוב עבור עם ישראל. לאחר מכן שרים את השיר "הא לחמא ענייא" בארמית, לשונן של בני ישראל. השיר מדבר על צאתו של עם ישראל לחופשי.

בהמשך קריאת ההגדה ולאחר סיפור יציאת מצרים וקריאת ארבעת הקושיות המסבירות את השוני בין ליל הסדר לכל ערב רגיל, קוראים בהגדה על ארבעת הבנים עליהם דיברה התורה.

את חלק זה קוראים תוך הדגשת המשפט "כנגד ארבעה בנים דיברה התורה: אחד חכם ואחד רשע ואחד תם ואחד שאינו יודע לשאול". כאן מציינים את כלל שאלותיהן של הבנים הנוגעות למהלך החג ומנהגי הפסח.

שלב חשוב בהגדה נוגע אך ציון עשר מכות מצריים שה' הכה באמצעותן את העם המצרי כדי להציל את עם ישראל, בעוד שיש המציינים את כל המכות תוך טקסים ומנהגים שונים על פי עדות.

כעת, לאחר קריאת פרקי הלל, אמירת ברכת "אשר גאלנו" ושתיית הכוס השנייה, מוצאים את המצות שהוטמנו, אוכלים אותן עם שאר מאכלי החג תוך שבשלב זה ניתן לשתות כוס שלישית.

לאחר אמירת ההלל וברכת השיר, שותים את הכוס הרביעית ומסכמים את החג בשיר "דיינו" המסביר על גדולתו של האל אשר הפכה את עם ישראל לבני חורין. לבסוף אומרים את המשפט "לשנה הבאה  בירושלים."

מה אפשר לעשות לאחר סיום ליל הסדר?

אם אתם לא עייפים ממהלך הערב וקריאת ההגדה, תוכלו לאחר סיום ליל הסדר, להחביא בשנית את האפיקומן ולערוך תחרות בין הילדים אשר יוצאים לחפש אותו. מומלץ לשיר יחד את שירי החג, כמו גם את שירי ארץ ישראל היפה, או פשוט לצאת לסיבוב בשכונה בלילה היפה והנעים של ליל הסדר. בכך תוכלו לחגוג ולמצות את ערב החג עד סופו וליהנות מעונת האביב שמגיעה עם בואו של החג…

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
בניית מרפסת בבית משותף – המדריך המלא
בניית מרפסת בבית משותף זה סיפור קצת אחר מאשר סתם בניית מרפסת. אם אתם רוצים להוסיף מרפסת לבית, בהרבה...
קרא עוד »
ינו 07, 2022
השכרת ציוד טיפוס – איפה ניתן השירות?
טיפוס הוא פעילות הדורשת ציוד מיוחד לצורכי בטיחות והגנה. לא לכולם יש ציוד טיפוס, במיוחד למתחילים...
קרא עוד »
יונ 10, 2023
רפואה טבעית מבוססת מדע ומחקר – יש דבר כזה!
זה לא פשוט להקל ראש במה שלא מבינים, וכך עם הזמן החלו להתעשת לא מעט  רופאים אשר הבינו כי שיטה שפועלת...
קרא עוד »
פבר 20, 2019