מחסן עץ בגינה – האם צריך עליו אישורים?

מחסן עץ בגינה – האם צריך עליו אישורים?

תוספת בנייה ניתנת לביצוע רק לאחר הגשת תוכניות והוצאת היתר בניה כחוק. אולם עולה השאלה מה קורה כאשר רוצים להוסיף מבנה קל, על אדמה פרטית, כגון מחסן עץ. אחת ולתמיד, נסביר האם מחסן עץ בגינה מחייב הוצאת אישורים או שניתן להעמיד אותו ללא תהליך כזה.

מחסן ללא היתר בעקבות הרפורמה

הקמת מחסן עץ בגינה נחשבת כפעולה מתבקשת מאליה עבור אין ספור בעלי בתים פרטיים. במחסן ניתן לאחסן ציוד רב, במקום להעמיס את הכל בתוך הבית. לפני שנים מספר הושלמה רפורמה מקיפה למדי בנושאי התכנון והבניה.

אחת ההשלכות של המהלך הזה היתה יצירת תיקון שמשפיע על כל מי שרוצה להקים מחסן. בתנאים מסוימים, כפי שהוגדר, הצבת מחסן עץ בגינה תוכל להיעשות ללא הוצאת אישורים ועדיין לעמוד בדרישות החוק. אחד התנאים המרכזיים הוא שהמחסן יעמוד בפני עצמו, כלומר שהוא לא יהיה מחובר לתשתיות חיצוניות כאלה או אחרות. 

אם הוא צפוי להיות מחובר לתשתיות, הרי שיש צורך בקבלת אישור. ללא חיבור לתשתית כגון מים, ביוב, חשמל, ניתן להעמיד אותו בכפוף לכמה מגבלות שנפרט בהמשך. קראו בהרחבה על תיק שטח!

שימו לב לגודל המחסן

התיקונים שהוגדרו הפרידו בין מחסנים שעשויים מבנייה של ממש, מבלוקים ובטון, לעומת כאלה שבנויים מחומרים קלים. מחסני עץ, בדומה לסוגים אחרים של מחסנים קלים, כבר לא מוגדרים כתוספת בניה. יחד עם זאת, גם לגודל המחסן יש נגיעה לעניין. אם מדובר במחסן חריג בגודלו, יהיה צורך להוציא אישורים על מנת לאפשר את הקמתו כחוק. כל עוד מחסן עץ בגינה לא יהיה גדול יותר בנפחו מאשר כ-6 מטרים רבועים, הוא פטור מהוצאת אישור. לכך יש להוסיף מגבלת גובה. תקרת המחסן תהיה עד 2 מטר גובה (ליתר דיוק, עד 2.05) ולא יותר.

> קראו גם על יועץ תנועה!

כתוב/כתבי תגובה