התפתחות ילדים

התפתחות ילדים

המונח התפתחות ילדים זוכה בשנים האחרונות לשינוי נרחב. אם פעם ההתייחסות היתה לקצב ההתפתחות או לסדר הכרונולוגי של התפתחות טבעית אצל ילדים, הרי שכיום מתייחסים לא רק לאופן בו ילדים מתפתחים בצורה טבעית אלא גם למצבי קיצון או מצבים שונים, בהם התהליך איננו מתבצע כסדרו, מצבים בהם הורים צריכים להכיר בכך שלילד שלהם יש לקויות למידה, לקויות התפתחויות שונות, בין אם זה מסיבות מנטאליות, פיזיות, מוטוריות ואחרות.

בדרך כלל ניתן להעריך כיצד הילד מתפתח, מתי הוא אמור לשבת, מתי הוא אמור לעמוד, לדבר, לפתח את החושים וכדומה. לכן, על פי נקודות אלה, אנחנו גם יכולים להעריך מתי הילד איננו מתפתח בצורה סדירה, מתי הוא מתמודד עם קושי מסוים וכיצד אנחנו אמורים להתייחס לכך. הרי באופן טבעי, אם ילד מתמודד עם קושי התפתחותי מסוים, אזי שאנחנו צריכים להיערך לכך. אנחנו צריכים להיות מוכנים לתהליך התפתחותי שונה, אנחנו צריכים להתאים לו תוכנית עבודה, לדאוג לו למטפלים, וכן להכיל את הידע בעצמנו בשביל שנוכל לעזור לו בתהליך.

לשמחתנו, יש כיום לא מעט קורסים שעוסקים בתחום, יש לא מעט מטפלים ומומחים שיכולים לעזור לנו, וכן יש לא מעט מידע שמאפשר לנו וגם לכל מי שעוסק בתחום, לדעת מתי ההתפתחות היא לא נכונה, מתי ההתפתחות איננה סדירה ויש להתערב בצורה חיצונית.

צריך לומר, לא כל התפתחות שאיננה סדירה היא בהכרח מלמדת על בעיה רחבה, ומצד שני, אנחנו צריכים להיות ערים לכל בעיה, לכל קושי ולכל דבר שנעשה באיחור ובעיכוב ביחס להתפתחות אצל ילדים אחרים וביחס למה שמצופה מהילד בהתאם לגיל שלו. אם אנחנו לא נהיה ערים לכך, ייתכן ויהיה קשה מאוד בעתיד לטפל בבעיה בצורה נכונה.

לפני סיום חשוב לומר, התפתחות ילדים זה תחום מאוד נרחב, מאוד מפותח, אשר מכיל גורמים רבים, מטפלים מסוגים שונים ומתייחס לאינספור רבדים שעוסקים בתחום. חשוב לדעת לא רק כיצד מתבצע התהליך, אלא למי פונים, כיצד, ואיך מבצעים את התהליך בצורה נכונה על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

כתוב/כתבי תגובה